Podręczniki szkolne przydają się nie tylko na lekcjach

Po podręczniki szkolne uczniowie zazwyczaj sięgają głównie na lekcjach lub w trakcie odrabiania pracy domowej. To duży błąd, bo to nie tylko ciekawe źródło wiedzy, ale też doskonały sposób na utrwalenie zdobytych wiadomości. Eksperci przekonują, że wystarczy godzina nauki dziennie, by skutecznie zapamiętać informacje zdobycie na zajęciach w szkole. Jak wykorzystać Podręczniki szkolne (www.taniaksiazka.pl) do codziennej nauki?

W nauce z podręczników szkolnych liczy się systematyczność

Najważniejszym elementem nauki z podręczników szkolnych jest systematyczność. To bardzo ważne, by codziennie lub chociaż co kilka dni regularnie powtarzać to, co było przerabiane na lekcjach. Większości uczniów nie chce się tego robić, co jest zrozumiałe, ale nauka z podręcznika naprawdę nie wymaga zbyt dużego wysiłki i, co istotne, może być całkiem przyjemna. Wystarczy chociaż przeczytać raz jeszcze cały rozdział tak, by mózg przypomniał sobie najważniejsze fakty. Naukowcy udowodnili, że w ten sposób znacznie łatwiej zapamiętuje się informacje, które już wcześniej się przyswoiło. Oczywiście czas jest też istotny, ale nie należy się przemęczać. Okres po zakończeniu zajęć szkolnych powinien umożliwiać nie tylko możliwość odpoczynku, ale też rozwijania zainteresowań i spędzania czasu z rówieśnikami.

Multimedialne dodatki do podręczników szkolnych

Duża część podręczników szkolnych zapewnia uczniom dostęp do dodatkowych, bezpłatnych treści multimedialnych. To doskonała okazja do rozwinięcia posiadanych kompetencji, ale niestety mało kto korzysta z tej opcji. A szkoda, bo jeśli multimedialne dodatki są faktycznie dobrze zrobione, to umożliwiają one zabawę przez naukę. Nawet jeśli uczniowie nie planują z nich korzystać, to warto do nich zajrzeć i zobaczyć, czy nie znajdziemy tam dodatkowych zadań. Te ostatnie przydadzą się podczas nauki do sprawdzianów, szczególnie w przypadku przedmiotów takich jak matematyka i chemia, które przecież opierają się na wypełnianiu ćwiczeń.

Z podręczników szkolnych warto korzystać nie tylko w szkole, ale też po niej. Nie należy przesadzać z nauką, ale warto powtarzać przerobiony materiał – w ten sposób najłatwiej jest się przygotować do sprawdzianów.